دو شنبه 29 شهريور 1400
والیبال نشسته و رؤیای طلا هفتم با آسمان‌خراش ۲ متر۴۶ سانتیمتری

پارالمپیک توکیو

پارالمپیک توکیو
والیبال نشسته و رؤیای طلا هفتم با آسمان‌خراش ۲ متر۴۶ سانتیمتری
ورزشکاران تیم والیبال نشسته ایران در حالی به عنوان نخستین گروه‌ کاروان ورزشی ایران راهی توکیو شدند که انتظار می‌رود آنان هفتمین مدال طلا ادوار المپیک را در سرزمین آفتاب ضرب کنند.

به گزارش آبا به نقل از ایرنا، انتظار کسب مدال طلا از والیبال نشسته ایران دربازی‌های پارالمپیک برای هیچ کارشناس تعجب‌آور نیست بلکه شکست در هر مسابقه یا ناکامی در رسیدن به سکوی نخست این تورنمنت بزرگ ورزشی برای این تیم به معنای ناکامی محض به شمار می‌رود زیر ا نام والیبال نشسته ایران با کسب مدال طلا و موفقیت‌های پیاپی در ادوار مختلف پارالمپیک گره‌خورده و اگر المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۰۴ آتن را از نتایج والیبالیست‌های ایرانی فاکتور گرفته شود باید گفت که این تیم در هشت دوره گذشته قدرت بلامنازع فینال‌ها بوده است.

والیبال نشسته که در المپیک ۱۹۸۸ سئول نخستین میدان این بازی‌ها را تجربه کرد تا المپیک ۲۰۰۴ آتن قدرت بلامنازع پارالمپیک‌ها بود و چهار دره متوالی به مدال طلا رسید. پوکر طلا موجب شده بود تا جهانیان از ایران به‌عنوان یک قدرت بی‌همتا یاد کنند اما فینال والیبال نشسته پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن اقتدار ایران را به چالش کشید و درنهایت تیم والیبال نشسته بوسنی بعد از حدود ۲۰ سال مدال طلا را کسب کرد.

تیم والیبال نشسته بوسنی در حالی توانسته بود در آتن تیم قدرتمند ایران را شکست دهد که هشت سال بعد و در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن این نتیجه را تکرار و توانست مدال طلا را از آن خود کند.

هر چند که این ۲ باخت موجب شد تا شمار مدال‌های طلا ایران در عدد پنج متوقف شود اما تیم ایران در پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو با هنرنمایی ملی پوشان خود توانست این ضمن شکست بوسنی به ششمین مدال طلای خود در ادوار پارالمپیک برسد.

با این مدال، والیبال نشسته ایران به پرافتخارترین رشته تیمی ایران در تمام ادوار المپیک و پارالمپیک تبدیل شد. موفقیت والیبال نشسته که به گواه «هادی رضایی» سرمربی تیم نتیجه گردش به‌موقع نخبگان و استعدادیابی است اکنون می‌رود تا هفتمین مدال خود را در سرزمین آفتاب ضرب کند و اگر این مهم تحقق پیدا کند افتخارات تیم ایران دست‌نیافتنی‌تر خواهد شد. حضور مرتضی مهرزاد با ۲ متر و ۴۶ سانتیمتر قد در ترکیب این تیم می‌تواند یک از نقاط قوت باشد. وی در ریو توانست با بازی خوب خود در فینال در کانون توجه رسانه‌های جهان قرار گیرد.

سایت کمیته بین‌المللی پارالمپیک در معرفی رشته والیبال نشسته از ایران به‌عنوان قدرتمندترین تیم جهان یادکرده است.نخستین مسابقه والیبال نشسته ایران در پارالمپیک توکیو روز شنبه ششم شهریورماه در برابر تیم ملی آلمان خواهد بود.

فینال والیبال نشسته آخرین بازی پارالمپیک توکیو است و به‌احتمال زیاد ایرانی یکی از تیم‌های حاضر در دیدار نهایی خواهد بود.

یکی از مهمترین آمارهای والیبال نشسته ایران سه قهرمانی پیاپی در بازی های پاراآسیایی است که در این سه دوره ایران تنها یک ست در سال ۲۰۱۰ در گوانژو واگذار کرده است. بازی های پاراآسیایی از سال ۲۰۱۰ شروع شده و چهارمین دوره آن نیز سال ۲۰۲۲ در هانگژو چین برگزار می شود.

این امار تنها برای تنها برای بازی های پاراآسیایی نیست بلکه ایران مدال طلا پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو را تنها با یک ست باخت کسب کرد و در پارالمپیک ۲۰۰۸ بدون باخت در هیچ ستی به مدال طلا رسید. البته ایران در سال پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن تنها در سه ست باخت و همان بازی فینال بود که مدال طلا را از چنگ ایران بیرون کشید.

ایران در بازی های پارالمپیک ۲۰۰۴ آتن هم تنها چهار ست را به حریفان واگذار کرد.https://abai.ir/News/1/60992
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

وزارت ورزش و جوانان
فراکسیون ورزش مجلس
فدراسیون های داخلی
کنفدراسیون های آسیایی
فدراسیون های جهانی
کمیته ملی المپیک
اداره کل تربیت بدنی استان ها
هیات های ورزشی
انجمن های ورزشی
سازمان های ورزشی
تیم های ورزشی