پنج شنبه 14 مرداد 1400
تاريخ:بيست و دوم خرداد 1400 ساعت 12:47
کد : 60771

 وضعیت تیم ملی ایران
همه چیز درباره وضعیت تیم ملی ایران؛ حکمرانی "اما و اگر" در صورت دومی

وضعیت تیم ملی ایران

 وضعیت تیم ملی ایران
همه چیز درباره وضعیت تیم ملی ایران؛ حکمرانی "اما و اگر" در صورت دومی
تیم ملی فوتبال ایران در صورت تساوی مقابل عراق و کسب رتبه دوم، شرایط بسیار پیچیده‌ای را برای صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ پیش روی خود خواهد داشت.

به گزارش آبا به نقل از ایرنا، تیم ملی فوتبال ایران در چارچوب دور دوم رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین با نتیجه پرگل ۱۰ بر صفر از سد کامبوج گذشت تا در گروه سوم ۱۵ امتیازی شود. با این وجود برد یک بر صفر عراق در مقابل هنگ‌کنگ، این تیم را با ۱۷ امتیاز در صدر جدول قرار داد تا جدال هفته آخر ایران و عراق سرنوشت‌ساز و حساس باقی بماند.

در روز آخر اگر تیم ملی فوتبال ایران بتواند از سد شاگردان سرچکو کاتانتس بگذرد می‌تواند با ۱۸ امتیاز به عنوان صدرنشین به مرحلبه سوم و نهایی راه پیدا کند. شکست ملی‌پوشان مقابل عراق، آنها را با ۱۵ امتیاز در رده دوم نگه می‌دارد و امکان صعود به مرحله بعدی از بین می‌رود. تساوی ۲ تیم اما شرایط ما را پیچیده خواهد کرد. عراق با ۱۸ امتیاز صدرنشین می‌شود و ما در جدول تیم‌های دوم وضعیت مبهمی را پیدا خواهیم کرد. در ادامه راجع به این مساله صحبت می‌کنیم.

با توجه به حذف نتایج تیم‌های دوم مقابل تیم‌های قعر جدولی گروهشان، ۲ بازی ایران در برابر کامبوج در جدول تیم‌های دوم محاسبه نخواهد شد و با فرض تساوی مقابل عراق، تیم دراگان اسکوچیچ با ۱۰ امتیاز و تفاضل گل مثبت پنج کارش را تمام می‌کند. اما ما چقدر برای قرار گرفتن بین پنج تیم ابتدایی شانس داریم؟

همه چیز درباره وضعیت تیم ملی ایران؛ حکمرانی "اما و اگر" در صورت دومی

پیش از برگزاری بازی‌های هفته آخر ما در بین تیم‌های دوم ششم هستیم و این یعنی شانسی برای صعود به دور سوم نداریم اما تحت شرایطی خاص ممکن است تیم ملی ایران در بین صعودکننده‌ها قرار بگیرد.

فعلا در جدول تیم‌های دوم عمان با ۱۲ امتیاز صدرنشین است. تیم برانکو ایوانکوویچ هفته آخر مقابل تیم آخر گروهش بازی دارد ولی چون امتیازاتش از ایران بیشتر خواهد بود باید این تیم را جزو صعود کننده‌ها بدانیم. چین هم که فعلا با ۱۰ امتیاز در رده دوم جدول تیم‌های دوم است. این تیم در هفته آخر باید با سوریه‌ای پیکار داشته باشد که به عنوان صدرنشین مسیرش مشخص شده است. چینی‌ها با برد و تساوی بدون شک صعود خواهند کرد و به واسطه تفاضل گل خوبی که دارند؛ حتی در شرایطی که به سوریه ببازند هم باز بالاتر از ایران قرار خواهند گرفت. پس چین را هم در کنار عمان به عنوان تیم صعود کننده در نظر بگیرید.

در پایین جدول تیم قرقیزستان چهار امتیاز را مال خودش کرده است. این تیم تحت هر شرایطی جزو صعودکننده‌ها قرار نمی‌گیرد و بدون شک شاگردان دراگان اسکوچیچ از آنها در جدول نهایی بالاتر خواهند بود.

با توجه به وضعیت سه تیم مذکور، پنج تیم باقیمانده باید برای کسب سه سهمیه دیگر تلاش کنند. اردن، تیمی است که بامداد امروز(شنبه) مقابل کویت به تساوی بدون گل رضایت داد تا یک امتیاز کمتر از ایران داشته باشد. این تیم در هفته پایانی باید با صدرنشین از پیش صعود کرده گروه یعنی استرالیا پیکار کند. هر نتیجه‌ای غیر از پیروزی اردن، ما را بالاتر از آنها قرار خواهد داد. با در نظر گرفتن این فرضیه که اردن نمی‌تواند از سد استرالیا بگذرد؛ اما می‌بایست به یکی از سه تیم لبنان، ازبکستان و یا امارات دلخوش باشیم که در هفته پایانی شکست بخورند و ما در بین پنج تیم نخست قرار بگیریم.

لبنان در هفته‌ای که گذشت به ترکمنستان باخت تا در جدول ۱۰ امتیازی باشد. این تیم در صورتی که مقابل کره جنوبی در هفته پایانی به امتیاز برسد بدون شک بالاتر از ایران در جدول قرار می‌گیرد اما شکستش منجر به قرار گرفتنش بعد از تیم ملی ایران در جدول تیم‌های دوم خواهد شد.

ازبکستان در رده چهارم تیم‌های دوم است. این تیم با تفاضل گل مثبت ۶ در هفته پایانی میبایست رو در روی عربستان قرار بگیرد. فعلا عربستان با ۲ امتیاز برتری تیم صدرنشین گروه است. تساوی و یا برد ازبکستان، منجر به صعود هر ۲ تیم به مرحله سوم می‌شود اما شکست ازبکستان، آنها را ۹ امتیازی نگه می‌دارد و پایین‌تر از ایران قرار می‌دهد.

امارات هم شرایطی شبیه به ازبکستان دارد. با این تفاوت که تفاضل گل امارات مانند ایران مثبت پنج است و فقط این تیم یک گل بیشتر به ثمر رسانده است. امارات در هفته آخر با تیم صدرنشین گروهش یعنی ویتنام باید پیکار داشته باشد. فاصله ۲ تیم در جدول ۲ امتیاز است و اماراتی‌ها می‌توانند با کسب پیروزی صدرنشین شوند. باخت این تیم هم منجر به سقوطشان در جدول تیم‌های دوم خواهد شد. تساوی اما شرایط پیچیده‌ای را به وجود می‌آورد و باید منتظر نشست و دید که امارات و ایران مقابل ویتنام و عراق با چه نتیجه‌ای به تساوی می‌رسند تا مشخص شود در تفاضل گل کدام یک از دیگری بالاتر قرار خواهد گرفت.

همانطور که ملاحظه کردید وضعیت صعود ایران در صورت دوم شدن و تساوی مقابل عراق بسیار سخت خواهد بود. "اما و اگر" چیزی است که در این وضعیت حکمفرما می‌شود. تیم دراگان اسکوچیچ باید فقط و فقط به صدرنشینی و شکست عراق فکر کند. در غیر این صورت می‌بایست روزهای پراسترسی را پشت سر بگذاریم.

برنامه بازی رقبای تیم ملی ایران به شرح زیر است:

یکشنبه: کره جنوبی – لبنان(۱۰:۳۰ دقیقه صبح)

سه شنبه: امارات – ویتنام(۲۱:۱۵)

سه شنبه: عربستان – ازبکستان(۲۲:۳۰)

سه شنبه: چین – سوریه(۲۲:۳۰)

سه شنبه: استرالیا – اردن(۲۳:۳۰)

https://abai.ir/News/1/60771
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

وزارت ورزش و جوانان
فراکسیون ورزش مجلس
فدراسیون های داخلی
کنفدراسیون های آسیایی
فدراسیون های جهانی
کمیته ملی المپیک
اداره کل تربیت بدنی استان ها
هیات های ورزشی
انجمن های ورزشی
سازمان های ورزشی
تیم های ورزشی