پنج شنبه 14 مرداد 1400
تاريخ:دوازدهم خرداد 1400 ساعت 15:27
کد : 60761

جدال المپیکی نمایندگان ایران در لهستان/ غیبت راهبردی روس‌ها

کشتی جام زیلکوفسکی و پیت لازینسکی؛

کشتی جام زیلکوفسکی و پیت لازینسکی؛
جدال المپیکی نمایندگان ایران در لهستان/ غیبت راهبردی روس‌ها
پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی جام زیلکوفسکی و پیت لازینسکی در حالی از هفته آینده در ورشو پایتخت لهستان آغاز می‌شود که تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی کشورمان در این رقابت‌ها حضور دارند. از نکات حایز اهمیت این پیکارها غیبت تیم ملی کشتی آزاد روسیه است.

به گزارش آبا به نقل از ایرنا، رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام زیلکوفسکی و پیت لازینسکی لهستان جزو مسابقات رنکینگ‌دار اتحادیه جهانی کشتی است و امتیاز آن در رنکینگ مدعیان در بازی‌های المپیک توکیو محاسبه می‌شود.
آخرین رقابت‌های کشتی دارای رنکینگ اتحادیه جهانی سه‌شنبه هفته آینده در ورشو پایتخت لهستان آغاز می‌شود و ۳۶۵ ورزشکار از ۴۴ کشور جهان حضور دارند.
این پیکارها به دلیل امتیاز المپیکی از حساسیت زیادی برخوردار است و به عنوان رویداد نهایی امتیازدهی برای شناخت ۴ نفر برتر در بازیهای المپیکی در اوزان المپیکی محاسبه خواهد شد.
همچنین بنابر اعلام اتحادیه جهانی کشتی در مجموع ۶۰۰ هزار فرانک سوییس به نفرات اول تا سوم این رقابت‌ها پرداخت خواهد شد. نفرات اول در ۱۰ وزن کشتی آزاد و فرنگی مردان و کشتی زنان هر کدام مبلغ ده هزار فرانک سوییس دریافت می‌کنند و نفرات دوم و سوم نیز به ترتیب هفت هزار و ۳ هزار فرانک سوییس دریافت خواهند کرد.

پیکارهای کشتی آزاد جام زیلکوفکسی روزهای ۱۸ تا ۱۹ خردادماه در شهر ورشو برگزار می‌شود. تیم ملی ایران در این پیکارها در ۴ وزن حضور خواهد داشت که در وزن‌های ۷۴، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم انتخابی تیم ملی خواهد بود و نفر نهایی تیم ملی در المپیک در لهستان مشخص خواهد شد.
نگاهی به نفرات شرکت کننده در پیکارهای کشتی آزاد جام زیلکوفسکی:

۵۷ کیلوگرم: ۱۰ نفر

استفان میسیچ از صربستان دارنده برنز اروپا، نقره بازی‌های اروپایی، نفر پنجم جهان در سال ۲۰۱۹ و برنز جوانان جهان، شعبان قزلتاش دارنده مدال برنز اروپا از ترکیه، حفیظ هاسدمیر نفر پنجم زیر ۲۳ سال اروپا از ترکیه، ماخمودجون شاوکاتوف دارنده نقره و برنز قهرمانی آسیا و نقره و برنز جوانان جهان از ازبکستان و همچنین نمایندگانی از الجزایر، کلمبیا، گینه بیسائو و آمریکا حضور دارند.

۶۱ کیلوگرم: ۹ نفر

عدلان عسکراف دارنده مدال نقره آسیا، نقره امیدهای جهان از قزاقستان، نورسلیم سانایف دارنده نقره و برنز جهان، طلا قهرمانی آسیا و نفر دوازدهم المپیک ریو از قزاقستان، ریسیپ توپال دارنده برنز قهرمانی اروپا از ترکیه، امره اورمانگل دارنده برنز امیدهای اروپا از ترکیه، جهانگیر میرزا توروبوف دارنده مدال طلای قهرمانی آسیا از ازبکستان، غلامجون عبدالله‌یف نفر نخست گزینشی المپیک در قاره آسیا در وزن ۵۷ کیلوگرم و دارنده طلای قهرمانی آسیا و برنز پیکارهای جهانی از ازبکستان و راوی کومار از هند.

در این پیکارها «رضا اطری» در وزن ۶۱ کیلوگرم کشتی خواهد گرفت و به نظر می‌رسد با توجه به شرایط وزنی کادر فنی تصمیم گرفته او در این وزن کشتی بگیرد تا در آستانه المپیک ضمن کسب تجربه بیشتر در شرایط مسابقه قرار گیرد.

۶۵ کیلوگرم: ۱۲ نفر

دولت نیازبیک‌اف دارنده مدال نقره و برنز جهان، طلای قهرمانی آسیا و نفر پنجم بازیهای المپیک لندن از قزاقستان، ادوآرد گریگوریف دارنده برنز قهرمانی اروپا از لهستان، کریستوف بینکووسکی آزادکار کهنه‌کار لهستانی، سلیم کوژان دارنده نقره جوانان جهان از ترکیه، کاویت آکار نفر سوم امیدهای اروپا از ترکیه، آندری سویرید دارنده برنز امیدهای اروپا از اوکراین، واسیل شوپتار آزادکار کهنه‌کار اوکراینی دارنده مدال برنز جهان و اروپا، نفر سوم جام تختی در سال ۲۰۱۸ و جان میکل دیاکومهلیس نفر نخست پان آمریکن و طلای نوجوانان جهان از آمریکا.

۷۰ کیلوگرم: ۱۱ نفر

حاجی علی‌اف دارنده طلای جهان و برنز المپیک از جمهوری آذربایجان که البته او سهمیه وزن ۶۵ کیلوگرم المپیک را دارد و یکی از مدعیان جدی کسب طلا در توکیو و در غیاب خینچگاشویلی گرجستانی است.

ارنازار آکماتالیف نفر نخست گزینشی المپیکی در قاره آسیا در وزن ۶۵ کیلوگرم، نفر نخست جام تختی در سال ۲۰۱۹ و دارنده نقره و برنز قهرمانی آسیا از قرقیزستان، مصطفی کایا دارنده طلای اروپا، نفر بیستم المپیک ریو، نفر سوم بازی‌های اروپایی از ترکیه، سلاحتین کیلیسالیان دارنده طلای جوانان جهان، طلا و برنز قهرمانی اروپا از ترکیه، جیمز گرین دارنده مدال نقره و برنز جهان و طلای پان آمریکن از آمریکا، سیروجالدین خاسانوف دارنده نقره قهرمانی آسیا و برنز بازی‌های آسیایی از ازبکستان.

۷۴ کیلوگرم: ۲۱ نفر

فرانک چامیزو دارنده مدال طلا و نقره جهان و برنز المپیک از ایتالیا، نوکوژا کایپانوف دارنده نقره جهان و طلای قهرمانی آسیا از قزاقستان، دانیار کایسانوف دارنده مدال برنز جهان، طلای قهرمانی آسیا، نقره بازی‌های آسیایی از قزاقستان، آندزیج سوکالسکی آزادکار کهنه‌کار لهستانی، تایموراز سالکازانوف دارنده مدال برنز جهان، طلای امیدهای جهان و طلای قهرمانی اروپا از اسلواکی (داغستانی‌الاصل)، سونر دمیرتاش دارنده مدال طلا و برنز قهرمانی اروپا، نقره بازی‌های اروپایی، برنز جهان، نفر سوم المپیک ریو، یاکوپ گور دارنده مدال نقره و برنز جهان، برنز بازیهای اروپایی از ترکیه، سیمون رادولوف نفر سوم قهرمانی اروپا و نقر سوم جام تختی در سال ۲۰۱۸ از ترکیه.

در وزن ۷۴ کیلوگرم «یونس امامی» و «مصطفی حسین‌خانی» حضور خواهند داشت. جایی که امامی موفق به کسب سهمیه المپیک شد و حسین‌خانی نیز در قهرمانی آسیا مدال نقره گرفت. در چند سال گذشته در سطح جهانی در این وزن تیم ملی و نمایندگان کشورمان توفیقی نداشتند و نماینده ایران در این وزن در بازی‌های المپیک توکیو با توجه به حضور مدعیان قدرتمند کار مشکلی را خواهند داشت.

۷۹ کیلوگرم: ۱۰ نفر

رشید قربانواف دارنده مدال نقره آسیا، طلای بازی‌های آسیایی و برنز پیکارهای جهانی از ازبکستان، بیکزاد عبدالرحمن‌اف دارنده مدال نقره جهان و برنز المپیک از ازبکستان، رمضان ساری نفر نخست امیدهای اروپا و سوم امیدهای جهان از ترکیه، اصغربیک گولیف دارنده مدال طلای اروپا و نقره زیر ۲۳ سال اروپا از اسلواکی.

وزن ۸۶ کیلوگرم: ۱۲ نفر

زاهید والنسیا دارنده نقره جوانان جهان از آمریکا و فاتح اردین دارنده برنز قهرمانی اروپا.

وزن ۹۲ کیلوگرم: ۱۳ نفر

جی دن کاکس دارنده ۲ مدال طلای قهرمانی جهان از آمریکا، ناتان جکسون نفر نخست پان آمریکن از آمریکا، سلیم یاشار دارنده برنز اروپا، نقره بازی‌های المپیک ریو، نقره و برنز قهرمانی جهان، طلای قهرمانی جوانان جهان و اروپا از ترکیه، ارهان یایلچی قهرمان امیدهای اروپا و برنز جوانان جهان از ترکیه، علشیر یرالی دارنده مدال نقره آسیا و نقره جوانان جهان از قزاقستان.

۹۷ کیلوگرم: ۱۵ نفر

شریف شریف‌اف دارنده مدال طلای و نقره جهان و طلای المپیک از جمهوری آذربایجان، ماگومد گاجی‌نوراف دارنده برنز جهان از مقدونیه، رادوسلاو باران دارنده برنز اروپا از لهستان، ابراهیم چیفتچی دارنده طلا امیدهای اروپا از ترکیه.

علیرغم آنکه اعلام شده بود «عبدالرشید سعدالله‌یف» دارنده مدال طلای جهان و المپیک در لهستان حضور خواهد یافت اما تیم ملی کشتی آزاد روسیه به طور کلی نماینده‌ای در این مسابقات ندارد و همچنین «کایل اسنایدر» دیگر قهرمان جهان و المپیک از آمریکا نیز به دلیل حضور در رقابت‌های پان‌آمریکن در گواتمالا در لهستان حضور نخواهد یافت.

یکی از وزن‌های دیگر و مهمی که نمایندگان کشورمان در آن حضور خواهند داشت، وزن ۹۷ کیلوگرم است که «محمدحسین محمدیان»، «علی شعبانی» و «علیرضا کریمی» هر سه آزادکار اعزامی در چند ماه گذشته در یک تورنمنت خارجی شرکت کرده به طوری که محمدیان سهمیه المپیکی وزن ۹۷ کیلوگرم، علی شعبانی مدال طلای قرمانی آسیا و کریمی نیز در جام «متئو پلیکونه» ایتالیا حضور یافتند و میدان لهستان می‌تواند سنگ محک جدی برای این سه مدعی اصلی برای حضور در المپیک باشد.

پیش از این اعلام شده بود که «عبدالرشید سعدالله‌یف» دارنده طلای جهان و المپیک از روسیه نیز در لهستان حضور خواهد یافت که تیم ملی کشتی آزاد روسیه به طور کلی در این رقابت‌ها غایب است. «علیرضا کریمی» سابقه رویارویی با سعدالله‌یف در پیکارهای جهانی ۲۰۱۵ را دارد و برابر او مغلوب شد.

۱۲۵ کیلوگرم: ۱۲ نفر

سومیت سومیت نفر سوم آسیا از هند، یوسوپ باتیرمورزایف نفر نخست گزینشی المپیک در قاره آسیا، دارنده طلای قهرمانی آسیا، مدال برنز امیدهای جهان از قزاقستان، اولگ بولتین دارنده طلای آسیا از قزاقستان، روبرت باران آزادکار کهنه‌کار لهستان و دارنده برنز اروپا، الکساندر خوتسیانوسکی دارنده مدال برنز جهان از اوکراین و نیکلاس گویازدوسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا.همچنین یوسف حمیدا کشتی‌گیر سابق امریکا نیز نخستین بار برای کشور مصر کشتی خواهد گرفت.

حضور ۲ نماینده جوان و جویای نام کشتی آزاد ایران در سنگین وزن از دیگر مواردی است که به طور حتم دوستداران کشتی علاقمندند تا ببیند که از بین «امیرحسین زارع» و «امین طاهری» کدامیک شانس حضور در المپیک را خواهد داشت و آیا می‌توانند جایگزین شایسته‌ای برای «کمیل قاسمی» آزادکار پرافتخار کشورمان باشند.

نگاهی به نفرات شرکت کننده در پیکارهای پیت لازینسکی لهستان:

اما پس از پیکارهای زیلکوفسکی، رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام پیت لازینسکی طی روزهای ۲۲ و ۲۳ خردادماه برگزار می‌شود و ۵ نماینده کشورمان در ۲ وزن ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم در این پیکارها حضور خواهند داشت. به نظر می‌رسد که کادر فنی از اعزام نفرات مدعی در این وزن قصد دارد تا ابهاماتی که دارد را برطرف و برای انتخاب نفر برتر این وزن در المپیک چشم به نتایج مدعیان در لهستان دوخته است.

در وزن ۹۷ کیلوگرم «محمدهادی ساروی» در این سال‌ها عملکرد خوبی داشته و در کنار او «مهدی بالی» نیز آینده درخشانی دارد. در وزن ۱۳۰ کیلوگرم نیز «امیر قاسمی منجزی»، «امین میرزازاده» و «علی‌اکبر یوسفی» حضور دارند، جایی که میرزازاده و یوسفی جوان نیز منتظر لغزش هستند تا خود را به کادر فنی تحمیل کنند.

در این رقابت‌ها در وزن ۵۵ کیلوگرم ۳ نفر، ۶۰ کیلوگرم ۹ نفر، ۶۳ کیلوگرم ۹ نفر، ۷۲ کیلوگرم ۹ نفر حضور دارند.

در وزن ۷۷ کیلوگرم ۱۵ نفر حضور دارند که نام نامدارانی همچون رومن ولاسوف قهرمان جهان و المپیک از روسیه، فاتح چنگیز از ترکیه، تاماش لورینچ از مجارستان و ابوزید مانتسگویف از روسیه به چشم می‌خورد.

وزن ۸۲ کیلوگرم نیز ۱۳ نفر حضور دارند که رفیق حسن‌اف از جمهوری آذربایجان، آلکس مایکل کیسیدیس از سوئد از نفرات شرکت کننده در این پیکارها است.

در وزن ۸۷ کیلوگرم ۱۴ نفر حضور دارند که رستم آساکالوف از ازبکستان و ویکتور لورینچ از مجارستان نفرات مطرح این وزن در لهستان هستند.

۹۷ کیلوگرم: ۱۶ نفر

آروی مارتین ساولانین دارنده طلای امیدهای جهان، طلای امیدهای اروپا از فنلاند، اریک زیلواسی دارنده برنز اروپا، طلای امیدهای جهان از مجارستان، بالاژ کیس دارنده مدال طلا، نقره و برنز اروپا، طلا و برنز قهرمانی جهان، نفر نهم المپیک ریو از مجارستان، تاوژ مایکالیک دارنده برنز اروپا از لهستان.

وزن ۱۳۰ کیلوگرم: ۱۷ نفر

آرتور ویتینین آزادکار کهنه کار از استونی، ادوارد پاپ دارنده برنز اروپا، نفر پنجم المپیک ریو، دارنده برنز جهان از آلمان، مانتاش کنیستائتوس دارنده برنز امیدهای جهان، دارنده نقره و برنز امیدهای اروپا و نقره جوانان جهان از لتونی، میکولا میلاتوویچ نقره جوانان اروپا از نروژ، لنارد بری دارنده نقره امیدهای اروپا، برنز جوانان اروپا از رومانی و یاسمانی آکوستا از شیلی از نفرات شرکت کننده در این پیکارها هستند.

https://abai.ir/News/1/60761
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

وزارت ورزش و جوانان
فراکسیون ورزش مجلس
فدراسیون های داخلی
کنفدراسیون های آسیایی
فدراسیون های جهانی
کمیته ملی المپیک
اداره کل تربیت بدنی استان ها
هیات های ورزشی
انجمن های ورزشی
سازمان های ورزشی
تیم های ورزشی